Volkswagen ID.4 1ST

* Vynikající výsledky ve všech kategoriích testů
* ID.4 se v Německu dodává sériově s technologií Car2X

Volkswagen ID.4

Nový model ID.4 přesvědčil o svých kvalitách také v renomovaných testech bezpečnosti Euro NCAP (European New Car Assessment Programme). První kompaktní SUV značky Volkswagen na základě inovativní modulární platformy MEB pro elektromobily (Modularer E-Antriebs-Baukasten) obdrželo nejlepší souhrnné hodnocení v podobě pěti hvězd. Zkušební technici udělili modelu ID.4 výborné známky ve všech oblastech – jak při testech ochrany dospělých cestujících, dětí a nechráněných účastníků silničního provozu, tak i při zkouškách asistenčních systémů.

Hodnocení ochrany dospělých cestujících vychází mimo jiné z výsledků čelních i bočních nárazových testů. Významnou roli hrají také zkoušky ochrany proti distorzi krční páteře. Na základě těchto nárazových testů a posouzení opatření pro co nejrychlejší záchranu a vyproštění posádky získal model ID.4 v kategorii ochrany řidiče a dospělých cestujících 93 procent z maximálního počtu bodů. V případě ochrany dětí bylo dosaženo 89 procent.

Uvedené hodnocení zohledňuje tři důležité aspekty. Kromě ochrany, kterou poskytují při čelním nebo bočním nárazu dětské zádržné systémy, věnovala organizace Euro NCAP pozornost také možnostem montáže dětských sedaček různých velikostí a výbavě, kterou vozidlo nabízí pro přepravu dětí.

Euro NCAP kromě ochrany cestujících ve vozidlech zkoumá také úroveň ochrany nechráněných účastníků silničního provozu – chodců a cyklistů – při hrozící kolizi prostřednictvím automatických systémů pro nouzové brzdění (AEB). Zkušební technici zohledňují také další sériově dodávané asistenční systémy. ID.4 získal i v tomto případě pozitivní hodnocení, protože je ve všech variantách vybaven asistentem „Lane Assist“ pro jízdu v jízdním pruhu a asistentem „Front Assist“ pro brzdění v nouzových situacích. ID.4 má navíc i tzv. centrální boční airbag pro přední sedadla. Jeho úkolem je minimalizovat riziko kontaktu hlavy řidiče a spolujezdce vpředu, např. při bočním nárazu, a v ideálním případě mu zabránit.

Další technologie, kterou mají ve své výbavě všechny verze modelu ID.4 je Car2X. Tento systém umožňuje vozidlu výměnu informací o lokálních nebezpečných úsecích s ostatními vozidly a dopravní infrastrukturou, a to prostřednictvím standardu WLANp pro bezdrátovou komunikaci. Již v březnu 2020 udělila organizace Euro NCAP systému Car2X zvláštní ocenění pro průkopnickou bezpečnostní výbavu („Advanced Award“) za jeho inovativní funkci „upozorňování na nebezpečí“.

Volkswagen nabízí na přání další asistenční systémy, které mohou v rámci svých systémových limitů zvyšovat úroveň komfortu.

Elektricky poháněné SUV značky Volkswagen dosáhlo s 85 procenty z celkového počtu možných bodů vynikajících výsledků také v kategorii „bezpečnostních asistentů“. Za ochranu chodců a cyklistů obdrželo 76 procent.

Volkswagen prodloužil s pěti hvězdami pro nový model ID.4 svou úspěšnou sérii v testech Euro NCAP – předtím obdržel nejvyšší hodnocení kompaktní model ID.33 v říjnu 2020. Podrobné informace o výsledcích jednotlivých testů naleznete na www.euroncap.com.