Značka Audi na modernizaci modelové řady A7 Sportback* v ničem nešetřila. Prostorné pětidveřové kupé je nyní ještě výkonnější a atraktivnější – díky nové paletě motorů, novým převodovkám, novým předním a zadním světlometům a novým informačním a zábavním s

Nové Audi A7 Sportback

Představením modelu A7 Sportback, který spojuje atletickou estetiku a eleganci ve velkém stylu, stanovilo Audi v roce 2010 nová měřítka v oblasti automobilového designu. Dynamický celkový dojem vytváří dlouhá kapota motoru, ladně tvarované, sportovní střešní sloupky C a prudce klesající záď. Modernizovaná verze pětidveřového modelu s celkovou délkou 4,97 metru má nyní ještě atraktivnější a sportovnější rysy.

Nejnápadnějšími změnami jsou maska chladiče Singleframe, nárazníky, koncovky výfukové soustavy a světlomety. Technologie LED je nyní součástí sériové výbavy. Na přání může Audi dodat světlomety Matrix LED, které optimálně osvětlují vozovku, aniž by docházelo k oslňování ostatních účastníků silničního provozu. V kombinaci se světlomety Matrix LED nalézají vpředu uplatnění také dynamické ukazatele směru, které patří k sériové výbavě zadních světlometů.

Karoserie nového Audi A7 Sportback je vyrobena převážně z hliníku a vyspělých druhů oceli. Je mimořádně lehká a její konstrukce zaručuje maximální úroveň akustického komfortu. Zavazadlový prostor pod dlouhým elektricky ovládaným zadním výklopným víkem má základní objem 535 litrů, který lze sklopením opěradel zadních sedadel rozšířit na 1390 litrů.

Sportovní styl exteriéru nalézá pokračování v interiéru. Dominantním prvkem je horizontální linie obklopující řidiče a spolujezdce vpředu. Přístrojová deska vzbuzuje dojem lehkosti a elegance. Nové materiály v interiéru, včetně ozdobného obložení v provedení hliník/vlašský ořech Beaufort a kůže Valcona, se zaujmou pozoruhodným řemeslným zpracováním. Barevná paleta byla přepracována a dokonce i pro sedadla je na výběr pět různých barev.

Nové Audi A7 Sportback poskytuje suverénní a komfortní cestování. Přední sedadla mohou být na přání vybavena ventilační a masážní funkcí. Zákazníci si mohou vybírat ze čtyř verzí sedadel. Ovládací systém MMI radio je součástí sériové výbavy. Na přání může být doplněn head-up displejem, který promítá veškeré důležité informace na sklo čelního okna.

Výkon a hospodárnost: dva motory TFSI a tři motory TDI

Audi bude zpočátku dodávat nový A7 Sportback s pěti výkonnými a velmi úspornými motory: dvěma zážehovými a třemi vznětovými jednotkami. Hodnoty jejich nejvyššího výkonu sahají od 160 kW (218 k) do 245 kW (333 k). Všechny motory splňují emisní normu Euro 6. Mnoho konstrukčních částí motoru 3.0 TDI clean diesel s výkonem 200 kW (272 k) bylo nově vyvinuto. Třílitrový V6 spotřebuje ve verzi „ultra“ s výkonem 160 kW (218 k) a pohonem předních kol v průměru jen 4,7 litru paliva na 100 kilometrů, což odpovídá emisím CO2 122 gramů na kilometr. Pro model Audi S7 Sportback se dodává vrcholný motor 4.0 TFSI, který poskytuje nejvyšší výkon 331 kW (450 k) a používá inovativní systém vypínání válců COD (cylinder on demand).

Vznětový motor 3.0 TDI biturbo clean diesel nabízí 235 kW (320 k) a spolupracuje s osmistupňovou samočinnou převodovkou tiptronic. Všechny ostatní varianty motorů mají sedmistupňovou převodovku S tronic. Verze s pohonem předních kol dostaly zcela nově vyvinutou dvouspojkovou převodovku, která nahradila multitronic. U variant poháněných motory s výkonem 200 kW (272 k) a vyšším může být trvalý pohon všech kol quattro doplněn sportovním diferenciálem, který aktivně rozděluje hnací sílu mezi zadní kola.

Také podvozek kombinuje sportovní preciznost s vysokou úrovní komfortu. Nové Audi A7 Sportback může být vybaveno koly s průměrem ráfku od 17 do 21 palců. Některé varianty dostaly novou brzdovou soustavu s lehkou konstrukcí. Elektromechanický posilovač řízení zaručuje vysokou úroveň hospodárnosti.

Systém řízení jízdní dynamiky Audi drive select je součástí sériové výbavy. Mezi prvky výbavy na přání patří dynamické řízení, dvě verze sportovního podvozku a adaptivní vzduchové odpružení. V případě modelu S7 Sportback má vzduchové odpružení tužší charakteristiku.

Nové Audi A7 Sportback nemá konkurenci ani v oblasti informačních a zábavních systémů. Vrcholný systém, MMI Navigation plus s MMI touch, vychází z nejnovější generace modulárního informačního a zábavního systému. Skvostem v jeho konstrukci je výkonný grafický procesor od společnosti Nvidia, partnera značky Audi. Ovládání touchpadem umožňuje řidiči snadno procházet seznamy a měnit měřítko zobrazení u map.

Dokonalým doplňkem systému MMI Navigation plus je Audi connect, který připojí pětidveřové kupé k internetu prostřednictvím standardu LTE pro vysokorychlostní přenos dat. Audi phone box propojí mobilní telefon řidiče s anténou vozidla, čímž zlepší příjem signálu. Vrcholným systémem hi-fi je Bang & Olufsen Advanced Sound System.

Nejvyšší nároky splňují rovněž asistenční systémy, mezi něž patří například adaptivní tempomat s funkcí stop & go, vylepšený asistent nočního vidění a bezpečnostní systém Audi pre sense. Systémy Audi side assist a Audi active lane assist vzájemně úzce spolupracují, aby byla zajištěna ještě bezpečnější změna jízdního pruhu.

Nové Audi A7 Sportback se objeví u prodejců koncem léta 2014. Základní cena v Německu bude 51 300 eur. Audi S7 Sportback bude k dispozici za ceny od 82 300 eur.