Brněnský Autosalon začne noční show, ta bude zadarmo

Po dvou letech se druhý červnový týden opět otevřou brány brněnského výstaviště pro milovníky nových automobilů, začne veletrh Autosalon 2009. V pondělí ho novinářům představili ředitel veletrhu Jiří Čikl a vedoucí komunikace veletrhů David Pokorný.

Veletrh bude letos více zaměřený na návštěvníky, ti si podle všeho přijdou na své. „Plánujeme ho co nejvíce kontaktní, návštěvníci si nové vozy daleko více užijí,“ sdělil k tomu Pokorný. Návštěvníci tedy jen nebudou chodit kolem nablýskaných modelů, jak je zvykem, ale budou si je moci osahat, vyzkoušet, srovnat s ostatními, prostě si je užít. A také přímo objednat, a to za výhodné ceny. „Prodejci plánují spoustu veletržních slev, kdo si bude chtít výhodně koupit nové auto, právě zde k tomu najde vhodnou příležitost,“ vysvětlil manažer.

Automobilových značek se letos bude prezentovat celkem 36. Nejnovější modely představí například Škoda připravující do Brna dvě světové premiéry, a to omlazené modely Octavia RS a Octavia Scout. České premiéry se dočká i model Yeti. Automobilka KIA přijede s českou premiérou nového „českého“ modelu, zatím pracovně označovaného jako No 3. Renault zase představí nový Mégane Grandtour, Honda ukáže nový model City. Lákadlem pro diváky může být i Opel a jeho auto roku 2009 – model Insignia. „Návštěvníci se dále mohou těšit na novinky značek jako Volkswagen, Audi, Seat, Hyundai, Ford a řada dalších,“ vypočetl Pokorný. Kromě automobilek vyrábějících vozy ve velkých sériích se v Brně objeví i výrobci malosériových značek, jako je například Bentley, Lamborghini, Aston Martin, Spyker, YES a další. „Návštěvníci tak opět budou mít jedinečnou možnost prohlédnout si i ty vozy, které běžně na českých silnicích nespatří,“ doplnil ředitel veletrhů Čikl.

Veletrh začne letos zcela netradiční akcí Autosalon Night, tedy večerní prohlídkou spojenou se zábavným programem a slavnostním otevřením nového pavilonu P. „Díky tomuto novému pavilonu bude poprvé Autosalon situován především do západní části výstaviště, celkem 181 vystavovatelů zaplní mimo pavilonu P i Z, F, G1 a V,“ upřesnil ředitel Čikl. Samotná akce Autosalon Night naváže na loňské Výstaviště Open, kdy slavilo 80 let od založení. „I v rámci Autosalonu Night bude vstup na výstaviště i parkování zdarma, přičemž pro návštěvníky chystáme bohatý program,“ doplnil Pokorný. V pátek 5. června od 18.00 do 23.00 tak mimo automobilových novinek čeká na návštěvníky poprocková brněnská hudební skupina Dust, Pavel Sedláček se skupinou Cadillac nebo show Mira Žbirky. Celým programem budou provázet moderátoři rádia Kiss Hády s živými vstupy. Vrcholem večera bude grandfinále Ignis Brunensis, závěrečný ohňostroj nad Špilberkem, přičemž areál výstaviště divákům nabídne unikátní podmínky pro zhlédnutí této mimořádné podívané.

Na své si v době veletrhu přijdou i odborníci, organizátoři pro ně nachystali řadu konferencí. Např. Brnosafety 2009, což je odborná mezinárodní konference zaměřená na bezpečnost silničního provozu, dále konferenci se zaměřením na ekologickou likvidaci autovraků Autosymfo 2009 nebo oborové dny pro profesionály v servisní technice. Na výstavišti se sejdou také odborníci na pneuservisy, diskutovat se bude také o diagnostice či problematice mytí vozidel.

Veletrh Autosalon 2009 začne na brněnském výstavišti odborným a tiskovým dnem 5. června, pro veřejnost (mimo akce Autosalon Night) se uskuteční 6. až 11. června. Posledního Autosalonu 2007 se zúčastnilo 302 vystavovatelů z 10 zemí. Výstavní plocha zabrala přes 54 000 metrů čtverečních. Na veletrh se tehdy přišlo podívat přes 145 000 lidí.